webdesign, webhosting, software, sítě, databáze
Každý problém má své řešení.

Aktuality

PF 2019 (21.12.2018)

AIKEN Vám přeje veselé Vánoce a mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2019.

Vydání knihy Staré/nové kutnohorské pověsti (13.12.2017)

Vydali jsme výpravnou, celobarevnou knihu Staré/nové kutnohorské pověsti od akademické malířky Jitky Jelínkové. Knihu si můžete objednat v našem LinuxMarketu nebo zakoupit v kutnohorských knihkupectvích a na dalších místech.

další články ze sekce Aktuality...

Doporučujeme


Firemní blog

RoundCube a třísloupcové zobrazení (23.8.2013)

S rozmachem širokoúhlých monitorů se postupně mění také uživatelská rozhraní programů. Například při práci s poštou je dnes standardem třísloupcové zobrazení. Jak ho získat ve webmailu RoundCube?

Proč používat službu Přidej.cz? (22.3.2013)

Služba Přidej.cz spojuje hned tři hodnoty na jednom místě, a to zcela zdarma. Usnadňuje sdílení, posiluje SEO a nabízí přístup k zajímavým odkazům a k informacím o nich.

další články ze sekce Firemní blog...

ICQ: čím ho nahradit

Jak už jsem říkal, ICQ trpí některými nepříjemnými vlastnostmi, které se mohou stát důvodem, proč ho nepoužívat. Ovšem pouze kritizovat nestačí, důležité je navrhnout, co použít místo toho.

Kromě ICQ existuje celá řada dalších sítí. Je to například Windows Live Messenger (dříve MSN Messenger), Yahoo! Messenger nebo Skype (což je především telefonní služba, ale rychlé zprávy umí také).

Všechny tyto sítě mají jedno společné - jsou proprietární, tedy patřící jedinému provozovateli. To je na jednu stranu výhoda, protože se tento provozovatel postará úplně o všechno od začátku do konce. Současně tu jsou ale nevýhody, a to přibližně stejné jako v případě minule popisované sítě, tedy ICQ. Nejzásadnější ale obecně je, že v případě nespokojenosti se službami člověk musí změnit nejen poskytovatele, ale celou síť. To může být hodně nepříjemné.

Proto je výhodné používat takovou síť (resp. způsob komunikace), která není závislá na jediné firmě. Z takových sítí je jednoznačně nejrozšířenější Jabber. Jabber má celou řadu výhod - ty nejdůležitější nyní popíšu.

U ICQ a některých dalších sítí se jako identifikátor používá číslo. Takové číslo je dlouhé a dost špatně se pamatuje. Naproti tomu Jabber k identifikaci používá adresu, která vypadá úplně stejně jako adresa e-mailová. Ano, adresa je ve tvaru jméno - zavináč - doména (jmeno@nejaka.domena). To už se pamatuje mnohem lépe. Ale hlavně - člověk může mít tutéž adresu pro e-mail i pro Jabber. Může mít svoji vlastní doménu (firemní i osobní) a na ní (společně s e-mailovými adresami) libovolný počet adres pro Jabber.

S tím souvisí i další věc. Poskytovatel služby Jabber je ve stejné roli jako poskytovatel e-mailu. Kdo není spokojen s jednou firmou, snadno přejde k jiné, adresu si nechá stejnou, stejně jako svůj seznam kontaktů. Dokonce si lze (podobně jako u e-mailu) spustit svůj vlastní Jabber server ve firmě nebo i doma a komunikovat přes něj. Zprávy posílané mezi uživateli na stejné doméně nemusejí vůbec opustit dům.

To, že je síť rozložena na mnoho různých poskytovatelů, má důsledky i pro stabilitu. Pokud má některý z poskytovatelů potíže, dotkne se to jen jeho vlastních uživatelů (těch, kteří jsou přes něj připojeni). Zbytek sítě může nerušeně fungovat dál. Opět nejde o nic neobvyklého, u e-mailu je to obdobné.

Další výbornou věcí v Jabberu je šifrování. Je přímo součástí komunikačního protokolu, proto není potřeba se jím nijak zvlášť zabývat - záleží vždy na poskytovateli, zda šifrování nabídne (nestojí tomu v cestě technické překážky).

Nemusím snad dodávat, že není nijak omezeno, k čemu se smí Jabber používat. Tím myslím osobní i firemní komunikaci mezi lidmi, ale i čistě technické účely - monitorování stavu serverů a podobně (to běžné uživatele nezajímá, ale obecně je to užitečná věc). Pochopitelně není omezeno ani vytváření programů, které se k síti Jabber připojují a zajišťují komunikaci.

Existujících programů je celá řada, například Psi, Spark, Trillian, Miranda nebo Adium; některé z nich zvládají více druhů sítí rychlých zpráv. Takové programy existují i pro mobilní telefony (např. Bombus).

Jinou silnou stránkou Jabberu jsou brány do jiných služeb, tzv. transporty. Existují transporty do sítí rychlých zpráv (včetně ICQ), které jsou sice v mnoha případech nelegální, nicméně většinou technicky funkční. Ale jsou i jiné druhy transportů, například pro vazbu na e-mail, informace o počasí, televizní program, telefonní služby apod.

Nelze samozřejmě nezmínit také negativa. Největší problém je, že Jabber má zatím poměrně málo uživatelů (cca 40 milionů oproti 400 milionům u ICQ; u nás je nepoměr ještě větší). Je to začarovaný kruh, kdy noví uživatelé nepřicházejí, protože by neměli s kým komunikovat - a nemají s kým komunikovat proto, že nepřicházejí uživatelé. Svůj vliv má i to, že o Jabberu spousta lidí vůbec neví.

Další nevýhodou je, že ne všechny programy (a ne všechny servery) podporují vše, co Jabber nabízí. Přenos rychlých zpráv je sice samozřejmostí, ale přenos souborů už stoprocentně samozřejmý není, a co se týká například hlasových služeb nebo videa, ty zatím příliš podporovány nejsou. Kdo tedy vyžaduje hračky tohoto typu, na sítích jako ICQ nebo Windows Live mu bude lépe.

Jabberu také dlouho chyběla větší podpora silných firem, které by ho marketingově prosazovaly. V celosvětovém měřítku už se ale angažuje Google se svou službou Google Talk. Kromě základních služeb poskytuje i hlasovou komunikaci, videochat atd., vše je také propojeno s dalšími službami Google (GMail, Google Docs, Google AdSense apod.).

V Česku má silné postavení firma HumboldTec se svým Jabbim.cz. Narozdíl od Googlu staví především na transportech. Ty zajišťují nejen propojení do jiných komunikačních sítí, ale také například již zmiňované televizní programy, překladové slovníky, počasí, a dokonce i posílání SMS zdarma.

Uvedené firmy poskytují služby zdarma (u Jabbim.cz si lze zaplatit "VIP služby"), ale existují i komerční poskytovatelé, kteří služby Jabber nabízejí jako součást webhostingu (jde obvykle o kombinaci web + e-mail + Jabber). Pak lze mít adresy na vlastní doméně a přenášet je mezi poskytovateli, jak jsem psal na začátku.

Kdo by chtěl s používáním sítě Jabber začít, může buď přímo vyzkoušet některou z uvedených služeb, nebo si nejdřív přečíst o Jabberu trochu víc. Samozřejmě nechci nikomu nic vnucovat. Je na každém, aby posoudil, jestli pro něj má smysl začít Jabber používat.


Článek byl původně napsán pro blog na serveru iDnes.

Zpět do sekce Firemní blog


AIKEN s.r.o.
Lorecká 465, 284 01 Kutná Hora
tel. 312 312 413, mobil 606 362 315
www.aiken.cz, aiken@aiken.cz

GEO: 049.95426, 015.27013